Formalności po porodzie

Slider

FORMALNOŚCI PO PORODZIE

Po urodzeniu dziecka będziesz miała do załatwienia kilka niezbędnych formalności, by maluszek uzyskał należne mu prawa. Noworodek musi zostać zarejestrowany i zameldowany w USC, gdzie zostanie nadany mu numer PESEL a Ty otrzymasz skrócony odpis aktu urodzenia. Czas na załatwienie formalności w urzędzie to 21 dni.

Prosiłyście mnie o opisanie jak z tym było u mnie 🙂 Pracuję na umowę o pracę i opisuje tylko swój przypadek. Z moim partnerem jesteśmy zaręczeni, więc podpowiem Wam jak ustanowić ojcostwo przed narodzinami dziecka.

Mam nadzieję, że informację zawarte w tym poście rozwieją Wasze wątpliwości i ułatwią przejście przez formalności po porodzie.

 

formalności po porodzie, patronaż, uznanie ojcostwa, urlop macierzyński

Zapraszam do lektury!

UZNANIE OJCOSTWA DZIECKA POCZĘTEGO

Sama długo nie zdawałam sobie sprawy z tego, że istnieje coś takiego jak uznanie ojcostwa dziecka poczętego. Możesz wraz ze swoim partnerem udać się do urzędu stanu cywilnego, by jeszcze przed porodem wypełnić odpowiednie druki.
Co przez to zyskujesz? Twój partner może sam zarejestrować noworodka w urzędzie stanu cywilnego (w miejscu urodzenia dziecka). Nie musisz w pierwszych dniach połogu zbierać siebie i dziecka w miejsce pełne ludzi. Tata może przejąć stery 😉
Jak to załatwić? Potrzebujesz pobrać od lekarza prowadzącego zaświadczenie o ciąży, karta ciąży w większości urzędów nie wystarczy. Musicie stawić się oboje z dowodami osobistymi i wypełnić odpowiednie formularze, na podstawie których otrzymacie dokument potwierdzający uznanie ojcostwa. Może on przydać się również w szpitalu jeśli traficie na zbyt nadgorliwe położne.

FORMALNOŚCI PO PORODZIE

URLOP MACIERZYŃSKI/RODZICIELSKI

W związku ze zmianą z dnia 02.01.2016 roku obecnie możesz wykorzystać (20 tygodni) urlopu macierzyńskiego oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie) – w sumie 52 tygodnie. Nie opowiem Wam o wszystkich wariantach, bo jest ich naprawdę wiele, a ze mnie żadna specjalistka. W zależności od ilości urodzonych dzieci, chęci wykorzystania urlopu przez oboje rodziców, czy formy zatrudnienia – zasady będą różne. Możesz zdeklarować 12 miesięczny urlop z góry, wówczas będziesz otrzymywać 80% wynagrodzenia (średnia z ostatnich 12 miesięcy) przez cały jego okres. Jeżeli tego nie zrobisz przez pierwsze 26 tygodni będziesz otrzymywać 100% wynagrodzenia. Jeśli zdecydujesz się przedłużyć urlop – po tym okresie Twoje wynagrodzenie zostanie zredukowane do 60%.
Czas na dosłanie dokumentów do pracodawcy to 21 dni. Oprócz wypełnionych druków potrzebujesz aktu urodzenia dziecka. My w szpitalu otrzymaliśmy konkretny termin i godzinę, w którym mamy się zgłosić do urzędu.

formalności po porodzie

WIZYTY PATRONAŻOWE

Po narodzinach maleństwa musicie zgłosić ten fakt do przychodni NFZ. Zostanie wyznaczona dla Was pierwsza wizyta patronażowa u pediatry oraz umówicie się z położną środowiskową na odwiedziny w domu. Sprawdzi ona warunki w jakich mieszkacie, stan zdrowia maluszka oraz wspomoże dobrą radą jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Możesz się jej poradzić w kwestiach żywienia, laktacji, ubioru i pielęgnacji noworodka. Korzystaj śmiało!
————————————————————————————————————————————————
Niestety nie pomogę Wam w kwestii becikowego oraz 500+, ponieważ oba te świadczenia mnie nie dotyczą. Natomiast jeśli macie jeszcze jakieś pytania zapraszam do grupy MATKA NIE-BOSKA! na facebooku. To grupa stworzona z myślą o przyszłych i obecnych mamach i z całą pewnością znajdą się tam chętne osoby do pomocy.

Buziaki, Agness.

 

Znajdź mnie:
Facebook
Instagram
Snapchat

6 thoughts on “Formalności po porodzie

  1. Dziecko zawsze dostaje z automatu meldunek matki. Mój mąż mieszka z nami, a zameldowany jest jeszcze u swoich rodziców i Pani u USC powiedziała, że dziecko zostaje po porodzie automatycznie zameldowane tam gdzie matka. Jeśli ma być inny meldunek niż ten gdzie mieszka marka trzeba zgłosić wniosek o zameldowanie.

  2. Z tego co wiem becikowe należy sie kazdemu. Dopytaj, szkoda odpuścić jeżeli sie nalezy, a przecież to pieniądze na maluszka

  3. A jak wygląda fakt zameldowania noworodka? Następuje automatycznie przy rejestracji w USC w miejscu zamieszkania matki czy trzeba wypełniać osobne papierki?

    1. Pytaj u siebie w urzędzie bo to zależy od tego, czy obydwoje jesteście zameldowany w tym samym miejscu. U nas z automatu a Pan obok pisał wniosek o uznanie meldunku z adresu żony

Leave a Reply

Your email address will not be published.