Pierwszy miesiąc życia noworodka

Slider

PIERWSZY MIESIĄC ŻYCIA NOWORODKA

Hej Kochani! Czas leci jak szalony, nasza mała Księżniczka kończy dziś 4 tygodnie. Rośnie w oczach i przybiera z dnia na dzień. Niestety nie powiem Wam ile obecnie waży, ponieważ sama tego nie wiem, tydzień temu na wadze wybiło 3370 g. Nasza położna jest na urlopie, a wizytę u pediatry mamy dopiero za dwa tygodnie. Cudownie widzieć, że mała dobrze toleruje mój pokarm i prawidłowo się rozwija, wreszcie zaczynają pasować na nią pierwsze ubranka 🙂 Jeżeli chodzi o nasze dni i noce, to nie narzekam. Zdarzają się oczywiście takie, gdzie wstaje częściej niż co 3 godziny, zazwyczaj zdarza się to gdy mała śpi cały dzień. Jesteście ciekawi jak sobie radzimy?

Pierwszy miesiąc życia noworodka

KĄPIELE

Okazuje się, że jednym  z ulubionych momentów dnia jest kąpiel. Od pierwszego dnia mamy podział obowiązków. Mama – ubiera, rozbiera i pielęgnuje skórę oraz pazurki. Tata – myje i przewija 🙂 Widać po niej, że naprawdę bardzo to lubi! Ba, krzyk jest zawsze podczas wyciągania z wody.

Na początku się stresowałam, wiedziałam jak ważna jest atmosfera dla maleństwa podczas kąpieli. Odpowiednie światło, temperatura, spokojny ton głosu – to wszystko ma bardzo duże znaczenie. Zaczynaliśmy od kąpieli w kilku centymetrach wody ze względu na kikut, o który należy szczególnie dbać. Traktujemy go jak otwartą ranę i nie moczymy, by mógł zaschnąć i odpaść. Od kiedy go nie ma, kąpiele są dłuższe – polewamy plecy, nóżki i rączki a Mela odpoczywa.

Nie możemy doczekać się pierwszych zajęć dla noworodków na basenie! Z tym należy zaczekać aż dziecko ukończy 3 miesiące. Ktoś z Was brał w nich udział? Jak wrażenia?

Pierwszy miesiąc życia noworodka

SEN – AKTYWNOŚĆ

Na początku spało około 20 godzin, teraz spokojnie mogę powiedzieć, że śpi około 16-stu. Jest dłużej aktywna, zaczyna reagować na bodźce z zewnątrz, poznaje nas i wodzi wzrokiem za przedmiotami. Każdego dnia wydaje z siebie nowe dźwięki i minki.

Pewnie jak każda mama zastanawiasz się, kiedy moje dziecko zacznie się śmiać? Jeżeli śledzicie nas na instagramie to widzicie, że mała dużo się uśmiecha. Na razie jest to tzw. śmiech anielski i choć jest uroczy, to zazwyczaj nie ma adresata. Pojawia się najczęściej podczas snu, lub zwykłych fizjologicznych czynności takich jak robienie siusiu i jest nieświadomy.

Prawdziwy, świadomy śmiech pojawia się zazwyczaj w okolicach 6-8 tygodnia życia dziecka. Oczywiście rozwój noworodków to kwestia indywidualna, a na podane normy możesz patrzeć z przymrużeniem oka. Jeżeli dziecko nie śmieje się radośnie do 4 miesiąca życia, koniecznie odwiedź pediatrę.

Osobiście, nie mogę się go doczekać!!

Pierwszy miesiąc życia noworodka

 

SPACERY

Staramy się spacerować jak najwięcej. Lipcowa pogoda nas nie rozpieszcza, zanim dojedziemy do parku – zazwyczaj łapie nas deszcz. Rekompensujemy sobie to “werandowaniem” na tarasie. Widzę, że świeże powietrze świetnie na nią działa. Na szczęście wózek sprawdza się w terenie i spełnia moje oczekiwania w 100%. Po miesiącu mogę powiedzieć – polecam. Po przetestowaniu spacerówki z pewnością przygotuje jego recenzje. O tym jak wybrać odpowiedni wózek wielofunkcyjny przeczytasz -> <TUTAJ>

Dodatkowo – dla mnie spaceryto jedyna forma aktywności. Dopiero jutro (po 4 tygodniach od cesarki) idę na pierwszą kontrolę ginekologiczną. Lekarz sprawdzi na usg stan wewnętrznej blizny i zadecyduje o tym, czy mogę zacząć ćwiczyć.

Postpartum body

pierwszy miesiąc życia noworodka

Pomimo, że mamy wolne każdego dnia jest coś do załatwienia, wbrew pozorom dużo się dzieje. Na instastories widzicie, że ciągle jesteśmy w drodze. Przygotowuje dla Was sporą niespodziankę, która wymaga trochę czasu, ale bądźcie cierpliwi!

W każdej wolnej chwili tulimy się tyle ile się da, pamiętajcie o okazywaniu czułości. To daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a nie ma nic ważniejszego! To niesamowite jak wielkie pokłady miłości kryją się w człowieku….

 

“Możesz osiągnąć największy sukces na świecie, lecz jeśli nie masz kogo kochać, żadna to nagroda.”

 

fot. EUFORYAME

pierwszy miesiąc życia noworodka

 

Grupa stworzona z myślą o przyszłych i obecnych mamach z całej Polski. 

Zapraszam serdecznie dziewczyny!

MATKA NIE-BOSKA!

<KLIK>

Buziaki, Agness.

Znajdź mnie:
Facebook
Instagram
Snapchat

5 thoughts on “Pierwszy miesiąc życia noworodka

  1. Wyglądasz genialnie! Fajnie, że wychodzisz często na spacery, ja ze swoim drugim dzieckiem znacznie częściej wychodzę niż z pierwszym. Z pierwszym miałam tak okropny wózek, że nie dało się nawet przejść do sklepu, a teraz mam Barlette od adamexu i spacery to całkiem inna jakość. Uwielbiam wychodzić i nawet do lasu czy po polach, bo te kola są naprawdę wygodne na każde podłoże:)

  2. My też moczylismy pepuszek. Po kąpieli wycieralam patyczkiem i psikalam octaniseptem 🙂 kikutek odpadł po 9 dniach 🙂 r odzilam w Walentynki tego roku 🙂 mój mistrzu zaraz będzie mieć 5 msc 🙂 a pierwszy świadomy uśmiech i śmiech jest piękny 🙂 teraz synek zaczął lubić się wyglupiav i już widzę te glupotki w oczkach i zaraz zaczyna się śmiać hahah 🙂 pozdrawiam :*:*

  3. My normalnie moczyliśmy pępuszek, jak to również robiły położne w szpitalu przy kąpieli później dokładnie osuszałam i przemywałam Octeniseptem. należy dbać i nie zapominać o tym, że tam również zbierają się bakterie,.które trzeba myć. Kikutek się zasuszył i odpadł w niespełna 2 tyg. przy codziennych kąpielach bez żadnych problemów

    1. U nas nie wolno było kąpać dziecka w szpitalu. Kiedy rodziłaś? Oczywiście, kikut był przemywany octaniseptem i patyczkiem wedle zaleceń położnej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.