Odciąganie i przechowywanie pokarmu
Mleko matki to idealny pokarm dla noworodka: jest odżywcze i bogate w cenne składniki mineralne, które zaspokajają pragnienie i głód. Zaleca się wyłączne karmienie piersią przed pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Każda z nas zdaje sobie sprawę, że to jeden z najcenniejszych darów jakie może dać swojemu maleństwu. Dziecko po porodzie należy przystawić do piersi tak szybko, jak to możliwe – najlepiej w ciągu pierwszych 60 minut. Siara to prawdziwa bomba składników odżywczych, które otrzymuje się tylko raz w życiu. Podczas karmienia wydzielamy również oksytocynę tzw. hormon bliskości, który jest odpowiedzialny za tworzenie więzi pomiędzy Tobą, a dzieckiem. Dodatkowo przyśpiesza on obkurczanie macicy i sprawia, że karmienie jest przyjemne zarówno dla maleństwa jak i dla Ciebie.
Niestety czasami mimo szczerych chęci na “mlecznej drodze” spotykają nas problemy w postaci: zapalenia piersi, zastoje, wklęsłe brodawki, nawały pokarmu. Zdarza się również, że musimy wrócić do codziennych obowiązków szybciej niż byśmy tego chciały. Mam na myśli powrót do pracy, czy na studia. W takiej sytuacji, jeżeli nadal chcesz podawać dziecku swoje mleko, niezbędne będzie prawidłowe odciąganie i przechowywanie pokarmu.
Jak się za to zabrać?
Przygotuj wszystkie przyrządy i elementy
Niezależnie od tego, czy zdecydowałaś się na laktator ręczny, czy elektryczny oprócz wszystkich jego elementów będziesz potrzebowała specjalnych pojemników lub woreczków na pokarm. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu ich, powinny być sterylne i suche. Słyszałam od wielu dziewczyn, że przechowywały mleko w pojemnikach na mocz(za radą pani z apteki). Zdecydowanie nie polecam takich rozwiązań, pokarm powinien być przechowywany w miejscu przystosowanym do kontaktu z żywnością, a jak zapewne się domyślacie w tym przypadku tak nie jest. Pamiętaj by mieć przy sobie marker by opisać datę i godzinę odciągnięcia pokarmu. Osobiście korzystam z kubeczków firmy Babyono, są stosunkowo tanie i możecie je kupić TUTAJ. W zestawie otrzymujecie 4 pojemniki i nakładkę z ustnikiem, z której bezpośrednio możecie podawać pokarm dziecku. Można przechowywać je w zamrażalce oraz podpisywać je pisakiem permanentnym.
Zrelaksuj się
Zanim zaczniesz, umyj dłonie i piersi – higiena to podstawa. Możesz położyć sobie na piersi ciepły kompres lub wykonać delikatny masaż, który powinien przypominać głaskanie. Znajdź wygodne miejsce i zrelaksuj się. Możesz odciągać pokarm w pobliżu dziecka lub patrząc na jego rzeczy – to bardzo pomaga! Pamiętaj, że to Wasza więź jest motorem napędowym Twojej laktacji! Pamiętaj by odpowiednio dbać o piersi – stosuj kremy, maści i okłady. Możesz polewać biust letnią wodą, lub przykładać liście kapusty w razie bólu lub ich obrzęku.
Daj sobie czas
Początki nie są łatwe, daj sobie czas. Nabierzesz wprawy a odciąganie pokarmu będzie zajmowało Ci coraz mniej czasu. Pamiętaj by dodatkowe porcje ściągać po podaniu piersi dziecku, ponieważ w ten sposób stymulujesz je do dalszej produkcji pokarmu. Jeżeli zależy Ci na ściąganiu jak największej ilości pokarmu w możliwie najkrótszym czasie skorzystaj z metody 7-5-3. Schemat opracowany przez Chele Marmet polega na odciąganiu pokarmu z obu piersi wedle instrukcji:
7 minut lewa pierś -> 7 minut prawa pierś ->
5 minut lewa pierś -> 5 minut prawa pierś ->
3 minuty lewa pierś ->3 minuta prawa pierś
Nie ma znaczenia, od której piersi zaczniesz. Efekty jakich możesz się spodziewać to około 750 ml pokarmu (przynajmniej 500 ml) po 10 dobie stosowania schematu. Polecam ten wariant przy użytkowaniu laktatora ręcznego, natomiast przy elektrycznym zalecam wersję skróconą 5-3-2 wedle tej samej instrukcji.
Jak przechowywać odciągnięty pokarm?
- W temperaturze pokojowej – nie dłużej niż 8 godzin
- W lodówce – maksymalnie 4 dni
- W zamrażalniku ( -18 stopni C) do 6 miesięcy
Ile mleka na raz?
To zależy od wieku dziecka:
- Do 2 tygodni: 60–80 ml
- 2 tygodnie–2 miesiące: 80–150 ml
- 2–4 miesiące: 150–180 ml
- 4–6 miesięcy: 180–200 ml
Jak rozmrażać i podawać odciągnięte mleko?
Schłodzone lub zamrożone mleko można rozmrażać albo podgrzewać wyłącznie w kąpieli wodnej, w temperaturze do 50ºC. Nie wolno go gotować, podgrzewać w kuchence mikrofalowej ani bezpośrednio w garnuszku, bo można w ten sposób zniszczyć cenne witaminy i mikroelementy. Po rozmrożeniu pokarm można przechowywać w lodówce przez 24 godziny. Rozmrożonego nie wolno ponownie zamrażać. Przed podaniem mleka dziecku – trzeba sprawdzić jego temperaturę, wylewając kilka kropli na nadgarstek. Jeśli dziecko nie wypije całej porcji, resztę wylej. Lepiej też nie mieszać porcji mleka odciągniętych w różnym czasie.
Butelka a ssanie piersi
Osobiście podaje odciągnięte mleko w butelkach, są one specjalnie przygotowane do takich maluszków i posiadają tzw. smoczki dynamiczne, które przypominają swoim kształtem sutek. Wiele z Was boi się o to, że po podaniu pokarmu w butelce dziecko nie będzie chciało wrócić do piersi. Oczywiście zdarzają się takie sytuacje, natomiast u mnie nie było z tym problemu. Pomimo, że posiadam butelki wielu firm, zdecydowałam się jako pierwsze podać Melanii butelki Philips Avent z serii Natural. Są to butelki przystosowane do karmienia przemiennego – zaczynałam od butelki 60 ml -> KLIK, następnie przerzuciłam się na większe pojemności l. Jeżeli boisz się o odrzucenie piersi możesz podawać odciągnięty pokarm w specjalnych kubeczkach.
Mam nadzieję, że informację okażą się przydatne. Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało w komentarzach! Zostawiam Was ze zdjęciem mojej mamy, babci i córeczki – fotografowała siostra. Pamiętajcie, my kobiety – mamy moc! Buziaki, Agness.
P.S pamiętajcie by dbać o swoją dietę! Ja właśnie zaczynam testować diete pudełkową przygotowaną dla kobiet karmiących. Zapraszam TUTAJ po więcej informacji 💙
W sierpniu mam wesele a karmie piersią wiec wykorzystam ten schemat aby odciągnąć jak najwięcej mleka żeby uniknąć podawania modyfikowanego
Mam nadzieję, że się uda ja mam dokładnie tak samo
Mam pytanie odnośnie częstotliwości odciągania, jeśli nie przystawiam dziecka do piersi i używam tylko laktatora elektrycznego to ile razy dziennie powinnam odciągać pokarm, aby nie zahamowac laktacji i mieć wystarczająco dużo pokarmu? Będę wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź 🙂
Mam pytanie odnośnie częstotliwości odciągania, jeśli nie przystawiam dziecka do piersi i używam tylko laktatora elektrycznego to ile razy dziennie powinnam odciągać pokarm, aby nie zahamowac laktacji i mieć wystarczająco dużo pokarmu? Będę wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź 🙂
Moim zdaniem i z tego co czytałam powinnaś odciągnąć pokarm co około 4 godziny. To zależy też od wieku maluszka, bo np. Nocą możesz ściągać to np. Tylko raz jeśli dzidzia tyle już śpi po 1 porcji ❤
Pozdrawiam serdecznie❤
witaj, byłam mama odciągająca pokarm rok, zachęcam Cie do dołączenia do grupy wsparcia mam odciągających pokarm, grupa na fb karmienie piersią inaczej, dzieki tej grupie udało mi sie wytrwać. Jeśli jednak nie dołączysz to moja rada jest taka, to co wypracujesz na początku da cudowne efekty w przyszłości, na początku odciaganie to min 8 razy dziennie po 15 min na kazda piers, ja odciagalam ok 10-12 razy dziennie i tak tez najlepiej robic. W nocy przerwa miedzy odciaganiem nie powinna byc dłuższa niz 4 godziny, a w dzien nie dłuższa niz 3. Mi wydawało sie to byc abstrakcja, jednak jest to wykonalne;) serdecznie pozdrawiam. Mama kpi.
Dokładnie tak jak mówisz ❤ bardzo się cieszę, że jednak kp nie odeszło całkowicie bo mam wrażenie, że jest ostatnio na to jakaś nagonka! Dosłownie! Zaraz dobie sprawdzę grupę:) dziękuję!!